ЄС продовжує надавати безпрецедентну допомогу Україні

Комісія виділяє ще 2 мільярди євро виняткової макрофінансової допомоги Україні, інформує видання speckor.net, посилаючись на повідомлення Представництва Європейського Союзу в Україні.

Сьогодні, 18 жовтня 2022 р., Комісія виділила перший платіж у розмірі 2 мільярди євро з другої частини 5 мільярдів євро із виняткового пакету макрофінансової допомоги (МФД) для України у розмірі до 9 мільярдів євро.

Про цей пакет було оголошено у повідомленні Комісії від 18 травня про невідкладну допомогу Україні та її відбудову і схвалено під час засідання Європейської ради від 23-24 червня 2022 року. Це частина надзвичайних заходів ЄС разом з міжнародним співтовариством, щоб допомогти Україні у вирішенні її нагальних фінансових потреб після неспровокованої і невиправданої агресії з боку Росії.

1 і 2 серпня 2022 року Комісія вже виділила перший 1 мільярд євро із цього виняткового пакету МФД. Він був наступним після попереднього екстреного кредиту МФД у обсязі 1,2 мільярда євро, виплаченого Україні в першій половині цього року. Разом із сьогоднішнім платежем, загальна підтримка у вигляді МФД, виплачена Україні від моменту нападу Росії 24 лютого, досягла 4,2 мільярдів євро.

Ці кошти були надані Україні у вигляді винятково пільгових кредитів з терміном погашення довшим, ніж зазвичай для МЗС, і на дуже вигідних умовах. Ця допомога сприяє макроекономічній стабільності України та її загальній життєздатності в контексті військової агресії з боку Росії і спричинених нею економічних проблем. Надалі виявляючи солідарність, вперше з бюджету ЄС буде покрито витрати на відсотки за цим кредитом, принаймні у поточних багаторічних фінансових рамках. Як і у випадку всіх попередніх кредитів макрофінансової допомоги, Комісія позичає кошти на міжнародних ринках капіталу і перераховує Україні виручку на тих самих умовах. Цей кредит Україні на суму 2 мільярди євро покривається на 70% вартості за рахунок коштів, виділеними з бюджету ЄС (на 9%) та національних гарантій з боку держав-членів (для решти 61%).

Сьогоднішній платіж був здійснений після того, як Україна виконала вимоги щодо звітності, викладені в підписаному з Комісією меморандумі про взаєморозуміння, з метою забезпечення ефективності, прозорості та підзвітності використання коштів. Для наступних платежів Україні треба буде продемонструвати задовільний прогрес у реалізації політичних дій, пов’язаних з економічною стійкістю і стабільністю, державним управлінням і верховенством права, а також щодо енергетики. Ці політичні умови, погоджені з Україною в меморандумі про взаєморозуміння, вважаються доцільними і актуальними в нинішній ситуації війни Росії проти України, а також для майбутньої відбудови держави.

Ця фінансова підтримка доповнює безпрецедентну допомогу, надану Союзом на сьогоднішній день, а саме, гуманітарну допомогу, допомогу для розвитку та оборони, призупинення усіх імпортних мит на український експорт протягом одного року та інші ініціативи солідарності, наприклад, усунення вузьких місць у перевезеннях для забезпечення експорту, зокрема зерна.

Наступні кроки

Виплата наступних платежів за цим пакетом у розмірі 5 мільярдів євро, запланована до кінця року, буде здійснена без зволікань.

Крім того, триває робота щодо решти, 3 мільярди євро, із загального виключного пакету МФД у обсязі до 9 мільярдів євро, паралельно з роботою над посиленням стратегічного і передбачуваного підходу до фінансування від ЄС для України у 2023 році.

Члени Колегії сказали:

Голова Урсула фон дер Ляєн:

ЄС виступає на підтримку України, надаючи фінансову, економічну, гуманітарну та військову допомогу, запроваджуючи санкції, що стають на перешкоді військовим зусиллям Росії, і приймаючи мільйони біженців з України. Сьогодні ми вкотре виконуємо наше непохитне зобов’язання підтримувати Україну. Виплачені сьогодні 2 мільярди євро допоможуть задовольнити гострі потреби України у фінансуванні. До кінця року надійде додаткова фінансова підтримка. Разом з міжнародними партнерами, надаючи передбачувану і стабільну фінансову підтримку, ми будемо і надалі допомагати Україні після 2022 року.

Валдіс Домбровскіс, виконавчий заступник Голови Європейської комісії, відповідальний за стратегію «Економіка, що працює для людей»:

Сьогоднішній платіж від ЄС у розмірі 2 мільярди євро у вигляді надзвичайної фінансової допомоги на підтримку України та її народу є своєчасним, оскільки наближається зима, а Росія продовжує варварську агресію. Це перша частина другого етапу реалізації запланованого ЄС пакету макрофінансової допомоги Україні на суму до 9 мільярдів євро. Ми працюємо над розблокуванням решти, 3 мільярдів євро, цього пакету до кінця року, щоб надати у 2023 році більше структурованої екстреної підтримки. Сьогоднішній платіж невідкладно зміцнить стійкість України, допоможе їй підтримувати забезпечення необхідних послуг та зміцнити її здатність до відновлення. Разом з міжнародними партнерами та фінансовими установами, ЄС і надалі виконуватиме свої зобов’язання з підтримки невідкладної допомоги Україні, її реабілітації та відновлення.

Йоганнес Ган, Комісар з питань бюджету та адміністрації:

Сьогоднішнє виділення 2 млрд євро виняткового пакету МЗС свідчить про нашу непохитну підтримку України. Це дозволяє країні покривати поточні витрати та найбільш нагальні потреби. Подальші виплати будуть проводитися до кінця року.

Паоло Джентілоні, Комісар з питань економіки: 

Після сьогоднішнього дня російська кампанія терору триватиме, навмисно націлюючись на українських мирних жителів і критичну інфраструктуру та демонструючи світові моральне банкрутство режиму Путіна. День за днем українці демонструють світові свою неймовірну мужність і стійкість. Солідарність Європейського Союзу з українським народом непохитна, і сьогоднішній платіж в розмірі 2 мільярдів євро є ще одним знаком цього зобов’язання. Найближчими тижнями й місяцями надійде ще більше.

Цікаво:

Протягом останніх років ЄС уже надав Україні значну підтримку в рамках програми макрофінансової допомоги. Починаючи з 2014 до 2021 року ЄС надав Україні понад 5 мільярдів євро через п’ять програм макрофінансової допомоги, щоб підтримати реалізацію широкого порядку денного реформ у таких сферах, як боротьба з корупцією, незалежна судова система, верховенство права та поліпшення бізнес-клімату.

Для фінансування макрофінансової допомоги Комісія бере позички на ринках капіталу від імені ЄС. Запозичення для України передбачено у плані фінансування Комісії на другу половину 2022 року.

Операції макрофінансової допомоги є частиною ширшої взаємодії ЄС з сусідніми країнами і призначені бути винятковим інструментом ЄС для реагування на кризи. Вони доступні для країн-сусідів ЄС, які зіткнулися з серйозними проблемами платіжного балансу. Окрім макрофінансової допомоги, ЄС підтримує Україну завдяки декільком іншим інструментам, включно з гуманітарною допомогою, бюджетною підтримкою, тематичними програмами, а також технічною допомогою і змішаними засобами підтримки інвестицій.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте